Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/bieluk/bieluk.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 124
Czy brak wskazania producenta i modelu w ofercie zawsze skutkuje jej odrzuceniem? - Prawo Zamówień Publicznych – Bieluk i Partnerzy

Czy brak wskazania producenta i modelu w ofercie zawsze skutkuje jej odrzuceniem?

Oferta złożona przez wykonawcę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego powinna być zgodna z dokumentami zamówienia. To oznacza, że wykonawca ma zaoferować zamawiającemu świadczenie/przedmiot spełniający jego wymagania, które zostały opisane w dokumentach. Zamawiający często wymagają od wykonawców wskazania w treści oferty informacji określających przedmiot, który jest oferowany, w szczególności wskazania producenta i modelu. Co jednak w sytuacji, gdy wykonawca omyłkowo nie poda powyższych informacji w treści swojej oferty? Czy brak wskazania producenta i modelu zawsze spowoduje odrzucenie oferty?

KIO rozpatrywała tę kwestię wielokrotnie. Praktycznie jednolita linia orzecznicza wskazuje, że brak podania producenta, typu lub modelu zaoferowanego przedmiotu, stanowi nieusuwalny brak oferty. Uzupełnienie oferty o takie informacje stanowiłoby istotną zmianę treści oferty. A taka zmiana nie jest dopuszczalna. Po upływie terminu składania ofert nie można bowiem wprowadzać zmian do treści oferty.

Zasadne będzie więc odrzucenie oferty, jeżeli wykonawca nie podał w ofercie producenta i modelu oferowanego przedmiotu zamówienia.

Jednak czy dopuszczalne jest poprawienie takiego braku jako oczywistej omyłki pisarskiej?

KIO rozpatrywała stan faktyczny w postępowaniu na dostawę i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę. W tym postępowaniu zamawiający wymagał od wykonawców wskazania w formularzu ofertowym modelu oraz producenta oferowanych przedmiotów. Jeden z wykonawców wypełniając formularz ofertowy wskazał jedynie producenta kolektora oraz pominął informacje na temat producenta i modelu zasobnika. Co jednak najważniejszej, wykonawca dołączył do oferty kartę techniczną kolektora. Następnie wykonawca ten skierował do zamawiającego pismo, w którym powołując się na fakt zaistnienia oczywistej omyłki pisarskiej, wskazał brakujące dane. Zamawiający dokonał poprawienia oferty i uzupełnił brakujące dane zarówno w zakresie kolektora, jak i zasobnika.

Stanowisko KIO

KIO uznała, że z uwagi na załączenie przez wykonawcę do treści oferty karty technicznej kolektora, zamawiający był w stanie uzupełnić samodzielnie, brakujące dane na temat oferowanego modelu kolektora. Zamawiający mógł bowiem pozyskać brakujące informacje z karty technicznej, a  poprawienie ich nie wymagało uzyskania dodatkowych informacji od wykonawcy. Karta techniczna stanowiła jednocześnie część oferty, która wpłynęła do zamawiającego jeszcze przed upływem terminu składania ofert. W tym przypadku wystąpiła niezgodność oferty z treścią SWZ, ale co do miejsca podania informacji, a nie co do treści oferty. Taki sposób uzupełnienia brakującej informacji był dopuszczalny.

Inaczej zaś KIO podeszła do możliwości uzupełnienia danych dotyczących oferowanego zasobnika. W tym przypadku uzupełnienie danych producenta i modelu nie było dopuszczalne. Zamawiający nie był w stanie, na podstawie otrzymanej oferty, samodzielnie ustalić brakujących informacji. Wykonawca wraz z ofertą złożył karty techniczne dotyczące aż czterech różnych rodzajów zasobników , podczas gdy zamawiający wymagał trzech rodzajów. Ze złożonych do oferty dokumentów nie dało się więc wywnioskować, jakie konkretnie zasobniki zaoferował wykonawca. Bez uzyskania informacji wykraczających poza treść oferty, które musiałby podać wykonawca, zamawiający nie był w stanie sam oznaczyć ani producenta, ani modelu oferowanych zasobników.

KIO w/w wyroku wyraziła więc pogląd, że poprawa omyłki pisarskiej jest możliwa, gdy ma ona oczywisty charakter, to znaczy jest możliwa do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka. W przypadku zasobników taka oczywistość nie zaistniała.

Możliwe będzie więc poprawienie w ofercie braku wskazania producenta/modelu/typu oferowanego rozwiązania. Jednakże możliwe jest to tylko w przypadku, gdy zamawiający na podstawie innych dokumentów dołączonych do oferty, jest w stanie bez żadnych wątpliwości stwierdzić, jaki jest producent/model/typ oferowanego przedmiotu. Niedopuszczalne będzie poprawienie omyłki w szczególności, jeżeli:

  1. do oferty nie dołączono dokumentów wskazujących, jaki jest producent/model/typ oferowanego przedmiotu,
  2. wykonawca załączył co prawda dokumenty takie jak karty katalogowe, czy karty techniczne, jednak nie wskazują one na konkretny przedmiot, a dotyczą co najmniej kilku przedmiotów, które mógł chcieć zaoferować wykonawca,
  3. w celu dokonania poprawy takiego braku zamawiający musiałby zwrócić się do wykonawcy o podanie dodatkowych informacji.

KIO 227/20 z dnia 13 lutego 2020 r.