Czy zerowa wycena w kosztorysie ofertowym jest dopuszczalna?

Wykonawcom zdarza się przy składaniu ofert pominąć rubryki w formularzu cenowym prac rozliczanych ryczałtowo. Czy zamawiający jest uprawniony do poprawienia tego błędu jako oczywistej omyłki pisarskiej? Czy możliwe jest dokonanie przez wykonawcę zerowej wyceny elementów kosztorysu ofertowego? W niedawnym wyroku Krajowa Izba Odwoławcza rozwiązała te wątpliwości.

Stan sprawy

W formularzu cenowym prac rozliczanych ryczałtowo należało podać ceny za poszczególne elementy przedmiotu zamówienia, w rozbiciu na kolejne miesiące. Wykonawca w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym nie wskazał ceny za wykonanie usługi w dwóch miejscach formularza (za dwa miesiące). Wskazał natomiast oferowaną cenę za świadczenie danej usługi w całym okresie trwania umowy.

Zamawiający zakwalifikował pominięcie tych rubryk jako oczywistą omyłkę pisarską, podlegającą poprawieniu poprzez wpisanie wartości „0”.

Stanowisko KIO

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że zamawiający prawidłowo zakwalifikował zaistniały błąd jako oczywistą omyłkę pisarką. Gdyby uznać, że w przedmiotowym stanie faktycznym nie ma możliwości poprawienia omyłki to –  w ocenie Izby – doszłoby do wyeliminowania z postępowania oferty co do zasady merytorycznie poprawnej, z powodu błahych, niezamierzonych błędów, niewpływających na możliwość poprawnego wykonania zamówienia. Oferta była bowiem obarczona niezamierzonym błędem pisarskim, który miał charakter oczywisty.

Brak wypełnienia pozycji w formularzu cenowym nie daje podstawy do stwierdzenia, że wykonawca nie zaoferował wykonania całego przedmiotu zamówienia. Inaczej byłoby, gdyby doszło do wykreślenia spornych pozycji, czy też opatrzenie ich w sposób sugerujący brak zamiaru wykonania opisanych prac. Nieracjonalnym byłoby w takiej sytuacji zakładać, że zamiarem wykonawcy było złożenie oferty nieobejmującej całego przedmiotu zamówienia – wszak ofertę składa się w celu pozyskania zamówienia.

Izba wskazała ponadto, że mimo konieczności wyceny każdej pozycji formularza, nie ma przeszkód aby dla niektórych pozycji przyjąć wycenę zerową. Zakaz taki w szczególności nie wynikał z SWZ, w dokumentach zamówienia nie określono także żadnej sankcji związanej z taką wyceną. Zerowa wycena jest więc w takich warunkach dopuszczalna, tym bardziej, że prace objęte są wynagrodzeniem ryczałtowym. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie dokładnie takie jakie wynika z oferty i z formularza cenowego, a jego wymiar jest niezależny od faktycznie wykonanego zakresu prac tak w poszczególnych miesiącach jak i w całym okresie realizacji zamówienia.

Dokonanie wyceny zerowej nie może być więc utożsamiane z niezgodnością oferty z warunkami zamówienia.