Niezasadne wezwanie do uzupełnienia dokumentów w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego to nierzadka sytuacja. Zdarza się, że zamawiający błędnie ocenia złożone dokumenty lub wymaga przedłożenia dokumentów, które nie są wymagane przepisami. Powstaje wtedy istotne pytanie: na co naraża się wykonawca, nie odpowiadając na takie wezwanie?
Wezwanie do uzupełnienia dokumentów jest obowiązkiem zamawiającego w związku z dokonywaniem badania treści dokumentów złożonych przez wykonawców w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jeżeli wykonawca nie złożył:
- oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji podmiotowych środków dowodowych,
- innych dokumentów lub oświadczeń składanych w postępowaniu
lub są one niekompletne lub zawierają błędy, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę odpowiednio do ich: - złożenia,
- poprawienia lub
- uzupełnienia w wyznaczonym terminie.
Co w sytuacji gdy wezwanie zamawiającego do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów jest bezzasadne? Na co naraża się wykonawca nie odpowiadając na wezwanie?
Niezasadne wezwanie do uzupełnienia dokumentów – co może zrobić wykonawca?
Wykonawca ma kilka możliwości:
- odpowiedzieć na niezasadne wezwanie,
- pozostawić wezwanie bez odpowiedzi,
- wnieść odwołanie od czynności zamawiającego polegającej na wezwaniu do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów, kwestionując jego zasadność.
Odpowiedź na niezasadne wezwanie
Odpowiadając na niezasadne wezwanie należy liczyć się z tym, że w przypadku negatywnej oceny złożonych, poprawionych lub uzupełnionych dokumentów, argumentacja dotycząca bezzasadności skierowania wezwania będzie spóźniona. Wykonawca nie będzie mógł się więc powoływać na fakt, że przedłożył uprzednio właściwe dokumenty, które błędnie zostały ocenione przez zamawiającego.
Wezwanie bez odpowiedzi
Pozostawienie wezwania bez odpowiedzi będzie natomiast prowadziło do odrzucenia oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, z uwagi na fakt nieprzedłożenia w odpowiedzi na wezwanie oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji podmiotowych środków dowodowych lub podmiotowego środka dowodowego, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przedmiotowego środka dowodowego, lub innych dokumentów lub oświadczeń. Wykonawca otrzymując wezwanie, które uznaje za niezasadne nie może go zignorować. Grozi to bowiem odrzuceniem jego oferty bądź wniosku z postępowania.
Odwołanie od niezasadnego wezwania do uzupełnienia dokumentów
Prawo zamówień publicznych w aktualnym brzemieniu przewiduje możliwość wniesienia odwołania na niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia zarówno w postępowaniu poniżej jak i powyżej tzw. progów unijnych. Tak więc wezwanie do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów, jak każda czynność zamawiającego w postępowaniu podlega zaskarżeniu.
Czynność zamawiającego polegająca na wezwaniu, wobec braku jej zaskarżenia, uprawomocnia się. Nie ma przy tym znaczenia, że samo wezwanie jest bezzasadne. Podjęcie niezgodnej z Prawem zamówień publicznych czynności nie powoduje jej nieważności. Skoro czynność nie została zaskarżona, wykonawca winien odpowiedzieć na wezwanie, a brak udzielenia merytorycznej odpowiedzi na to wezwanie powoduje odrzucenie oferty lub wniosku.
Jak widać niezasadne wezwanie to sytuacja wymagająca przemyślanej strategii. Często najlepszym rozwiązaniem jest wniesienie odwołania, które pozwala na skuteczne zakwestionowanie nieprawidłowej czynności zamawiającego bez ryzyka odrzucenia oferty lub wniosku