Czy uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa też może być objęte tajemnicą?

Jeśli wykonawcy chcą, aby jakieś informacje dotyczące przedsiębiorstwa pozostawały w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego niejawne, muszą złożyć uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Zdarza się, że zastrzegają jako tajemnicę również treść samego uzasadnienia. Czy jest to jednak prawidłowe działanie? 

Jako tajemnicę przedsiębiorstwa można zastrzec informacje składane na każdym etapie postępowania. Mogą to być m. in. informacje:

  • zawarte w dokumentach dołączonych do oferty;
  • wynikające z podmiotowych środków dowodowych;
  • znajdujące się w wyjaśnieniach w zakresie wysokości ceny.

Aby zastrzec poufności informacji konieczne jest wykazanie, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. W praktyce służy do tego uzasadnienie zastrzeżenia informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Takie uzasadnienia składa się wraz z przekazaniem informacji, które mają pozostać niejawne.

Uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa to wyjaśnienie, dlaczego określona informacja powinna być uznana za tajemnicę przedsiębiorstwa. Wskazuje dlaczego nie powinna być ujawniana osobom trzecim, a w szczególności konkurentom w postępowaniu. W uzasadnieniu wykonawca wykazuje poufny charakter zastrzeganych informacji i ich wartość gospodarczą. Wskazuje ponadto działania, jakie podejmuje w celu zachowania ich w poufności.

Czy uzasadnienie samo w sobie może być objęte tajemnicą?

W praktyce zdarza się, że wykonawcy próbują zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa nie tylko poszczególne informacje, ale również uzasadnienie ich zastrzeżenia. Takie działanie należy ocenić negatywnie.  

To właśnie na podstawie treści uzasadnienia uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz ewentualnie Krajowa Izba Odwoławcza mogą ocenić, czy dane informacje rzeczywiście spełniają przesłanki tajemnicy przedsiębiorstwa. KIO potwierdziła wielokrotnie w swoim orzecznictwie, że uzasadnienie powinno być jawne,. Inni wykonawcy uczestniczący w postępowaniu również muszą mieć możliwość weryfikacji zasadności zastrzeżenia. W wyroku z 2 września 2022 r. KIO wskazała, że: „Samo uzasadnienie jest elementem jawnym, ma ono służyć weryfikacji prawidłowości wykazania przez wykonawcę objęcia tajemnicą przedsiębiorstwa składnych dokumentów” (KIO 2194/22).

Co do zasady, zastrzeżenie uzasadnienia tajemnicy przedsiębiorstwa należy zatem uznać za bezskuteczne. Ponadto elementy uzasadnienia z reguły nie spełniają przesłanek, jakie muszą spełniać informacje będące tajemnicą przedsiębiorstwa – nie mają samodzielnej wartości gospodarczej ani nie podlegają szczególnej ochronie w ramach działalności przedsiębiorstwa.

Co powinien zrobić zamawiający?

Jeżeli uzasadnienie zastrzeżenia informacji nie zawiera szczególnych informacji – a zazwyczaj tak jest – zamawiający powinien uznać zastrzeżenie uzasadnienia za bezskuteczne i zawiadomić o tym wykonawcę. Wykonawca ma zaś prawo wniesienia odwołania od takiej czynności zamawiającego. W przypadku braku wniesienia odwołania, zamawiający odtajnia uzasadnienie, tj. uznaje je za jawne. W przypadku wniesienia odwołania o skuteczności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa rozstrzyga KIO.

Chcesz wiedzieć więcej? tajemnica przedsiębiorstwa – Prawo Zamówień Publicznych – Bieluk i Partnerzy

Potrzebujesz wsparcia? Zamówienia publiczne – Bieluk i Partnerzy