Od nowego roku wybór wykonawcy usług projektowania będzie możliwy tylko w formie konkursu. Nowe Pzp modyfikuje regulacje w zakresie procedury konkursowej. Dotychczas wzbudzała niewielkie zainteresowanie wśród zamawiających, dlatego też w nowej ustawie została opisana znacznie szerzej niż w obowiązujących przepisach.
Obowiązek konkursowy
Istotną nowością w ustawie jest obowiązek przeprowadzenia konkursu przed udzieleniem zamówienia na usługi:
- Projektowania architektonicznego lub
- Projektowania architektoniczno-budowlanego.
Obowiązek przeprowadzenia konkursu będzie dotyczył sytuacji, gdy w zamierzeniu zamawiającego, projekt ma zawierać rozwiązania twórcze w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Jednak nie każde zamówienie na dokumentację projektową będzie wymagało wcześniejszego konkursu na wykonanie projektu.
Wyłączenia
Obligatoryjna procedura konkursowa nie będzie miała natomiast zastosowania w przypadku zamówień na przygotowanie dokumentacji projektowej dla zwykłych obiektów liniowych, do których należą drogi, czy też przygotowanie projektów branżowych np. wodnokanalizacyjnych.
Zamawiający nie będzie również zobowiązany do organizacji konkursu w przypadku zamówień udzielanych w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Nie kwalifikują się one bowiem jako usługi, a jako roboty budowlane.
Co ważne, zgodnie z nowym Pzp zamawiający nie ma obowiązku przeprowadzenia konkursu poprzedzającego udzielenie zamówienia na usługi projektowania w przypadku zamówień:
- Sektorowych,
- O wartościach mniejszych niż progi unijne,
- Udzielanych w trybie negocjacji z ogłoszeniem,
- Udzielanych w trybie dialogu konkurencyjnego,
- Udzielanych w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub
- Udzielanych z wolnej ręki.
Nowa regulacja ma na celu promowanie procedury konkursowej a tym samym zwiększenie liczby konkursów organizowanych przez zamawiających. Częstsze korzystanie z instytucji konkursu ma wpłynąć pozytywnie na poprawę umiejętności w zakresie ich prawidłowej organizacji.
Więcej o nowych rozwiązaniach pzp tutaj.