Od 16 maja 2022 r. nie obowiązuje już stan epidemii. W związku z tym pojawia się pytanie, czy nadal obowiązuje zakaz postrącania kar umownych w zamówieniach publicznych?
Zakaz potrącania kar umownych
Zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także nie może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy, o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Zakaz potrącania kary umownej obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni.
Zmiana obowiązującego stanu
Wykonawcy mogą być spokojni, ponieważ odwołanie stanu epidemii nastąpiło z jednoczesnym wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Taka zmiana nie skutkuje wyłączeniem stosowania powyższej regulacji. Oznacza to, że w dalszym ciągu zamawiających obowiązują ograniczenia w możliwości dokonywania potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawców oraz możliwości dochodzenia zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Dopiero odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego (bez ponownego wprowadzenia stanu epidemii) mogłoby wywołać poważne skutki dla wykonawców zamówień publicznych.
Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że ustawodawca rozważa uchylenie przepisu dotyczącego zakazu potrącania kar umownych, bez względu na obowiązywanie lub nie stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Dlatego też należy pamiętać o monitorowaniu wprowadzenia ewentualnych zmian powyższej regulacji.
O zakazie potrącania kar umownych pisaliśmy również tu.