Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/bieluk/bieluk.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 124
Czy odrzucony wykonawca może kwestionować wybór innej oferty? - Prawo Zamówień Publicznych – Bieluk i Partnerzy

Czy odrzucony wykonawca może kwestionować wybór innej oferty?

Wykonawca odrzucony nie ma już szans na uzyskanie zamówienia. Może mu jednak zależeć, aby zamówienia nie uzyskali konkurenci. Unieważnienie postępowania i powtórzenie procedury udzielenia zamówienia, byłoby dla niego szansą na wniesienie kolejnej, poprawionej oferty. Czy odrzucony wykonawca ma jednak prawo wnieść odwołanie, aby kwestionować kolejne – po odrzuceniu jego oferty – czynności podjęte przez zamawiającego?

Odpowiedź na to pytanie nie była jednoznaczna dla wielu wykonawców. Wątpliwości rozwiała Krajowa Izba Odwoławcza, która zajęła jasne stanowisko, co do dopuszczalności wniesienia odwołania przez odrzuconego wykonawcę.

Stanowisko KIO

Zgodnie z stanowiskiem Krajowej Izby Odwoławczej, które podzielam, wykonawca, którego oferta została skutecznie odrzucona, nie ma prawa kwestionować czynności wyboru oferty innego wykonawcy.

KIO odrzuciła odwołanie wniesione przez pewnego wykonawcę, który stawiał zarzuty dotyczące wyłącznie czynności wyboru oferty konkurenta. Odwołanie nie zawierało zaś zarzutów, które miały na celu obronę oferty wykonawcy i kwestionowanie faktu jej odrzucenia. Ofertę wykonawcy odrzucono więc skutecznie, a ten nie skorzystał z przysługujących mu środków ochrony prawnej.

Interes w uzyskaniu zamówienia

Odwołanie może wnieść wykonawca, uczestnik konkursu oraz inny podmiot, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów Pzp. W związku z odrzuceniem oferty wykonawcy, nie ma on już interesu w uzyskaniu zamówienia. Skuteczne odrzucenie oferty pozbawia go możliwości uzyskania zamówienia. Ponadto, wykonawca taki nie będzie w stanie wykazać, że poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów Pzp w zakresie wyboru oferty najkorzystniejszej.

Podkreślić także należy, że dążenie do unieważnienia postępowania nie stanowi wystarczającej postawy do wniesienia odwołania. Wykonawca musi mieć interes w uzyskaniu zamówienia w tym, konkretnym postępowaniu, w którym zamawiający podejmuje czynności. Interesem w uzyskaniu zamówienia nie będzie możliwość złożenia oferty i zawarcia umowy w kolejnym ewentualnie wszczętym postępowaniu.

Źródło: postanowienie KIO z dnia 18.02.2022 r., sygn. akt: KIO 327/22