Czy protokół odbioru może zastąpić referencje?

W określonych przypadkach protokół odbioru będzie wystarczającym dowodem na potwierdzenie należytego wykonania robót budowlanych. Protokół odbioru końcowego czasami może zastąpić referencje.

W celu potwierdzenia spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, zamawiający najczęściej żądają przedłożenia wykazu wykonanych robót budowalnych, dostaw lub usług, wraz z dowodami potwierdzającymi ich należyte wykonanie. Co do zasady, takimi dowodami są referencje podmiotu, na rzecz którego wykonano roboty budowlane. Takim dowodem w określonych wypadkach może być także protokół odbioru.

W jakich przypadkach można posłużyć się protokołem odbioru?

Posługiwanie się protokołem odbioru zamiast referencjami jest możliwe, gdy „z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać referencji na potwierdzenie, że usługi wykonane zostały należycie”. Co to oznacza w praktyce?

W orzecznictwie KIO wskazuje się, że przyczynami uzasadniającymi możliwość posługiwania się protokołem odbioru są w szczególności:

  • sytuacja, w której podmiot, na rzecz którego wykonana została dostawa, usługa lub roboty budowlane przestał istnieć;
  • odmowa wydania referencji przez zamawiającego z powodów niezależnych od wykonawcy, bo np. nie ma tego w zwyczaju.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy protokół odbioru można uznać za potwierdzający należyte wykonanie  umowy. Musi się w nim niewątpliwe znaleźć potwierdzenie, że świadczenie wykonano należycie.