Czy do gwarancji wadialnej trzeba dołączyć pełnomocnictwo udzielone osobie, która ją podpisała?

Jednymi z najpopularniejszych form, w jakich wykonawcy zamówień publicznych wnoszą wadium, jest gwarancja bankowa i gwarancja ubezpieczeniowa. Z uwagi na specyfikę działania banków i ubezpieczycieli dokument gwarancji podpisuje ich przedstawiciel. Działalność na dużą skalę za pośrednictwem sieci oddziałów sprawia, że dokumentów gwarancji nie podpisują osoby uprawnione do reprezentowania banku lub ubezpieczyciela. Czy w takiej sytuacji konieczne jest dołączenie do oferty nie tylko dokumentu gwarancji ale również pełnomocnictwa dla osoby podpisującej gwarancję?

Odpowiedź na to pytanie nie była oczywista, dlatego stała się przedmiotem rozstrzygnięć Krajowej Izby Odwoławczej.

W jednym z wyroków KIO stwierdziła, że przepisy Pzp nie wskazują na obowiązek dołączania przez wykonawców do gwarancji również pełnomocnictwa potwierdzającego uprawnienie do działania w imieniu gwaranta przez osobę, która podpisała gwarancję.

KIO wskazuje kolejny argument, który przemawia za brakiem obowiązku złożenia pełnomocnictwa dla osoby podpisującej gwarancję w imieniu banku lub ubezpieczyciela. Jeżeli przepisy Pzp nie stanowią inaczej, do czynności podejmowanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie zaś z art. 97 Kc, osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania publiczności poczytuje się w razie wątpliwości za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa. Wykonawcy i zamawiający mogą więc domniemywać, że osoby wystawiające gwarancję w lokalu banku lub ubezpieczyciela, na odpowiednich formularzach tych instytucji, działają w ramach umocowania do dokonywania tego typu czynności prawnych.

Orzecznictwo wskazuje jednocześnie, że zamawiający jest zawsze uprawniony do wyjaśnienia tej kwestii, jeżeli złożony dokument gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej budzi jego wątpliwości.

Oczywiście wykonawca musi zwrócić też uwagę na treść dokumentów zamówienia. Jeśli zamawiający wymaga potwierdzenia umocowania osób podpisujących gwarancję, wykonawca będzie miał obowiązek je złożyć wraz z ofertą. W tym zakresie należy zweryfikować i mieć na uwadze treść SWZ.