Sąd zamówień publicznych

Nowe prawo zamówień publicznych, wprowadza zmiany w zakresie postępowania skargowego. Z wejściem w życie nowych przepisów zacznie funkcjonować sąd zamówień publicznych. Zmianie ulegnie właściwość sądu, do którego wnoszona jest skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, skargę na orzeczenie KIO wnosi się do sądu okręgowego właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego.

Nowe Pzp wprowadza jeden sąd zamówień publicznych. Od 1 stycznia 2021 r., do rozpoznania skargi na orzeczenie Izby, bądź postanowienie Prezesa Izby, właściwy będzie wyłącznie Sąd Okręgowy w Warszawie – sąd zamówień publicznych.

Powołanie jednego wyspecjalizowanego sądu do orzekania w sprawach z zakresu zamówień publicznych zmierza do ujednolicenia orzecznictwa. Celem nowego rozwiązania jest ograniczenie rozbieżności stanowisk różnych sądów, jak również skrócenie czasu postępowania.

Co ważne, do postępowań odwoławczych i postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, które zostały wszczęte i niezakończone przed 1 stycznia 2021 r., oraz do właściwości sądów w sprawach skarg wniesionych przed wejściem w życie nowego Pzp, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Natomiast do postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu, wszczętych po 31 grudnia 2020 r., które dotyczą postępowań o udzielenie zamówienia prowadzonych przed 1 stycznia 2021 r., stosuje się przepisy nowego Pzp.  

Więcej o nowych regulacjach Prawa zamówień publicznych piszemy tu.