Pzp reguluje instytucję wadium jako fakultatywny bądź obligatoryjny element postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przewiduje możliwość wniesienia wadium w formie pieniężnej i niepieniężnej. W dobie elektronizacji zamówień publicznych wykonawcy mogą mieć wątpliwości co do skuteczności złożenia wadium niepieniężnego. Jak prawidłowo złożyć wadium w formie niepieniężnej? Czy do oferty można załączyć dokument w postaci skanu? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.
Formy wniesienia wadium
Wykonawca wnosi wadium w jednej lub kilku następujących formach:
- pieniądzu,
- gwarancjach bankowych,
- gwarancjach ubezpieczeniowych,
- poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2020 r. poz. 299).
Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego (wadium w formie pieniężnej).
Natomiast, jeżeli wadium jest wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia (wadium w formie niepieniężnej) – wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał dokumentu w postaci elektronicznej.
Oryginał gwarancji lub poręczenia
Wadium w formie niepieniężnej można wnosić jedynie elektronicznie. Pzp wprowadza wprost obowiązek przekazania zamawiającemu oryginału gwarancji lub poręczenia w postaci elektronicznej. Wniesienie dokumentu wadium w postaci elektronicznej powinno obejmować więc przekazanie tego dokumentu w takiej formie w jakiej został on ustanowiony przez gwaranta, tj. oryginału dokumentu. Ustawodawca przesądził wprost, że nieprawidłowe będzie przekazanie zamawiającemu kopii dokumentu wadialnego.
Oryginał gwarancji lub poręczenia muszą podpisać osoby upoważnione do reprezentowania wystawcy kwalifikowanym podpisem elektronicznym. I taki dokument wykonawca powinien przekazać zamawiającemu. Co ważne, wykonawca nie powinien dodatkowo podpisywać gwarancji lub poręczenia swoim podpisem.
Konsekwencje błędnego wniesienia wadium
Trzeba pamiętać, że w przypadku gdy wykonawca nie wniósł wadium lub wniósł wadium w sposób nieprawidłowy – oferta wykonawcy podlega odrzuceniu. Dokument wadialny nie podlega bowiem uzupełnieniu bądź poprawieniu.
Podsumowanie
Zarówno wykonawcy, jak i zamawiający powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy do oferty załączono oryginał dokumentu wadialnego. Przekazanie skanu gwarancji lub poręczenia, nawet poświadczonego podpisem elektronicznym wykonawcy, świadczy o przekazaniu kopii dokumentu. W tej sytuacji konieczne będzie odrzucenie oferty wykonawcy.
Więcej informacji o wadium w poprzednich artykułach: