Wykonawca, który polega na zdolnościach podmiotu trzeciego musi udowodnić zamawiającemu, że dysponuje zasobami niezbędnymi do realizacji danego zamówienia. W tym celu przedkłada zamawiającemu pisemne zobowiązanie podmiotu trzeciego.
Moment złożenia zobowiązania podmiotu trzeciego
Wykonawca, który zamierza powołać się na zasoby podmiotu trzeciego powinien zakomunikować o tej okoliczności zamawiającemu już na początkowym etapie postępowania. W tym celu składa odpowiednie zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, bądź odpowiednio wraz z ofertą.
Częstym błędem wykonawców jest natomiast złożenie zobowiązania podmiotu trzeciego dopiero na wezwanie zamawiającego. W tym momencie jest już jednak za późno. Dopuszczenie takiej możliwości przez zamawiających prowadzi do zmiany treści pierwotnej oferty wykonawcy, co jest niedopuszczalne według przepisów Pzp.
Forma zobowiązania podmiotu trzeciego
Pzp nie określa formy zobowiązania podmiotu trzeciego. W tym zakresie należy więc sięgnąć do przepisów wykonawczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie, zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby przekazuje się elektronicznie. Zobowiązanie podmiotu trzeciego:
- w przypadku postępowań lub konkursów o wartości równej lub przekraczającej progi unijne – opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- w przypadku postępowań lub konkursów o wartości mniejszej niż progi unijne – opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Skan podpisanego dokumentu
W sytuacji, gdy zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby zostało sporządzone jako dokument w postaci papierowej i opatrzone własnoręcznym podpisem, przekazuje się skan tego dokumentu opatrzony:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym – w przypadku postępowań lub konkursów o wartości równej lub przekraczającej progi unijne,
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym – w przypadku postępowań lub konkursów, o wartości mniejszej niż progi unijne.
Podpis na skanie dokumentu stanowi poświadczenie zgodności cyfrowego odwzorowania z dokumentem papierowym.
Należy pamiętać, że poświadczenia zgodności skanu zobowiązania podmiotu trzeciego z wersją papierową dokonuje odpowiednio wykonawca lub wykonawca wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia. Poświadczenia nie musi więc dokonać podmiot trzeci, który podpisał zobowiązanie.
Poświadczenie notarialne
Może się zdarzyć, że osoby działające w imieniu wykonawcy nie posiadają odpowiednich podpisów elektronicznych. W takiej sytuacji, w celu poświadczenia zgodności skanu zobowiązania podmiotu trzeciego z dokumentem papierowym należy skorzystać z usług notariusza.
Więcej informacji o korzystaniu z zasobów podmiotu trzeciego znajdą Państwo w naszych poprzednich artykułach:
- Jak skorzystać z zasobów podmiotu trzeciego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
- Kiedy wykonawca nie może skorzystać z zasobów podmiotu trzeciego?
- Powoływanie się na zasoby podmiotów trzecich w kryteriach oceny ofert
Kompleksowa obsługa prawna w zakresie prawa zamówień publicznych